close
 

Prostorově úsporný dům se tak trochu podobá známé Rubikově kostce. Rozmístění jednotlivých ploch v půdorysu a okenních otvorů v jednotlivých stěnách je ve vzájemných pečlivě promyšlených vazbách, které sice nemůžeme postřehnout jediným pohledem, ale přesto je bezděky stále cítíme při pohybu uvnitř domu, či při jeho obcházení. I malý dům tak může obsahovat zajímavé vnitřní napětí v rámci jednotného kompozičního řádu.
„Nepotřebujeme mnoho prostorů, nebyl jsem na ně ani zvyklý z dřívějšího městského bytu,“ říká stavebník. „Mnohem důležitější je pocit soukromí a nerušený výhled do přírody.“ Prudce stoupající zelený svah také působí při pohledu z interiéru domu jako velký nástěnný obraz nebo jako čtvrtá stěna obytného patra. Dům je do svahu zčásti zapuštěn svým přízemím, které vedle neuzavřeného parkovacího stání pro dvě auta a technického zázemí s malou dílnou obsahuje i nástup na schodiště k vlastnímu bytu. Schodiště není nahoře od obývacího pokoje odděleno dveřmi, jen částečně je opticky zacloněno stěnou kuchyňské linky, v níž je však ponechán malý průzor k oknu v obvodové stěně. I těmito drobnými triky je posilován pocit vzdušnosti a otevřenosti obytného poschodí. Velký obývací pokoj je hlavním prostorem domu, po obvodu k němu přiléhají tři menší místnosti ložnic či pracovny a přirozeně i koupelna. Téměř součástí interiéru je i terasa zaříznutá do svahu, k níž se obrací plně prosklená stěna obývacího pokoje a ložnice manželů. Ostatní tři stěny domu, viditelné z veřejné cesty, jsou uzavřenější; zajímavá hra různých formátů oken i jejich střídavé uložení v líci či hloubi zdi jim však dává živost a zbavuje dojmu, že se sem dům obrací zády.
Architekt Chmelař v jednom rozhovoru skepticky poznamenal, že u rodinných domů je skutečná architektura něčím nadstandardním. Dům v Dřevíči ale ukazuje, že kvalita není podmíněna nadstandardními finančními náklady, ale postojem architekta i stavebníka.

Rodinné domy v ČR 1989 - 2006, PhDr. Petr Kratochvíl
 

 

Rodinný dům, Dřevíč

popis: zobrazit popis
realizace: 1999-2003
projekt: 1998-1999
adresa: Červená ulice
investor: Soukromá osoba
autor: David Chmelař
 
 
01
 
02
 
03
 
04